Races, lineup for Tour du Teche IV
Here is the lineup of races and racers for this weekend’s fourth Tour du Teche paddle race over the entire 135 miles of Bayou Teche :
RACING DIVISION
Tour du Teche (Race 1)
Class A – USCA C2
BOAT 1
Joseph Geisinger , Austin, TX
Mike Dey , Schertz, TX
CDBs Ginsie Stauss , Austin, TX
Patty Geisinger , Austin, TX
BOAT 2
Jim “Shorty” Short, Springfield, MO
Roy Tyrone, Pasadena, TX
CDB Donna Short, Springfield, MO
Class B – Tandem Single Blade
BOAT 3
Tave Lamperez , St. Charles, IL
Gareth Stevens, Hubertus, WI
CDB Paul Delcambre , New Iberia, LA
BOAT 4
Steven Wright, Breaux Bridge, LA
Bethany Wright, Breaux Bridge, LA
CDB Tricia Wright, Breaux Bridge, LA
Class C – Solo Single Blade
BOAT 5
Don Walls, Russellville, AR
CDB Barbara Walls, Russellville, AR
BOAT 6
Neil Wiesner -Hanks, Mequon, WI
CDB Merry Wiesner Hanks, Mequon, WI
Class D – Tandem Double Blade
BOAT 7
Brad Pennington, Houston, TX
Joost Zeegers , Bellingham, WA
CDB None listed
Class E – Solo Double Blade
BOAT 8
Jason Britt, New Orleans, LA
CDB Wayne Britt, Orange Beach, ALA
BOAT 9
David Dupree, Rayville, LA
CDB Julie Dupree, Rayville, LA
BOAT 10
Jeffrey Duzan , Breaux Bridge, LA
CDBs Mary Duzan , Monroe, LA
Tom Duzan , Monroe, LA
BOAT 11
Tomas Golan, New Iberia, LA
CDB None listed
BOAT 12
Trey Hollingsworth, Lafayette, LA
CDB _ Heidi Hollingsworth, Lafayette, LA
BOAT 13
Wendell Smith, Seguin, TX
CDBs Mark Miller, McQueeney , TX
Aaron Timmins, Houston, TX
BOAT 14
Michael Wooton , Austin, TX
CDB None listed
BOAT 15
Denise D’Abundo , Baton Rouge, LA
CDB None listed
Class F – Big Boat
BOAT 16
Virginia Parker, Austin, TX
Morgan Kohut , Houston, TX
Sandy Yonley , Houston, TX
CDB Andrew Condie , Austin, TX
BOAT 17
Jessica Turner, Breaux Bridge, LA
Andre Pellerin , Breaux Bridge, LA Ken Haynes, Breaux Bridge, LA
Collin Domingues , Breaux Bridge, LA
CDB Monesse Dupuis, Breaux Bridge, LA
VOYAGEUR DIVISION
Tour du Teche (Race 1)
Class I – Tandem Single Blade
BOAT V-18
Wade Bond, Cheneyville , LA
Foster Bond, St. Louis, MO
CDB None listed
BOAT V-19
Bryan Haviland , Pineville, LA
Heidi Fuqua, Berkeley, CA
CDBs Norton Haviland , Ocean Springs, MS
Chad Haviland , Abbeville, LA
BOAT V-20
Jay Williams, Georgetown, TX
Larry Williams, Austin, TX
CDB None listed
Class J – Solo Single Blade
BOAT V-21
Bill Lopez, New ORleans , LA
CDB None listed
BOAT V-22
David Wynot , Baton Rouge, LA
CDB Chad Caplan , Baton Rouge, LA
Class K – Tandem Double Blade
BOAT V-23
Paul Patout , New Iberia, LA
Basil Borel , Loreauville, LA
CDB None listed
Class L – Solo Double Blade
BOAT V-24
Timmy Landry, Lafayette, LA
CDB None listed
BOAT V-25
Laurence Cohen, New Orleans, LA
CDB Michelle Cohen, New Orleans, LA
BOAT V-26
Janenne deClouet , Lafayette, LA
CDBs Mark deClouet , Lafayette, LA
Carl Schexnayder , Lafayette, LA
BOAT V-27
Randy Hargroder , Opelousas, LA
CDB Vicki Hargroder , Opelousas, LA
BOAT V-28
Travis Harrington, Barksdale AFB, LA
CDB Georgiana Wright. Barksdale AFB, LA
BOAT V-29
Scott Moore, Lafayette, LA
CDB Margaret Moore, Lafayette, LA
BOAT V-30
Greg Pellerin , Franklin, LA
CDB None listed
BOAT V-31
Brian Toche , New Orleans, LA
CDBs Judy Toche , League City, TX
Gary Toche , League City, TX
BOAT V-32
Eric Wyble , Gulfport, MS
CDB None listed
Class N – Fourre Tout
BOAT V-33
Glenn Broussard, Youngsville, LA
CDB David Bonin, Youngsville, LA
BOAT V-34
Leland Landry, St. Martinville , LA
Adam Landry, St. Martinville , LA
CDBs Melanie Landry, St. Martinville , LA
William Landry, St. Martinville , LA
BOAT V-35
Christopher Lucas, Shreveport, LA
CDB Ben Lucas, Lafayette, LA
BOAT V-36
Jeri St. Blanc, Charenton , LA
CDB Billy St. Blanc, Charenton , LA
BOAT V-37
Cory Werk , Breaux Bridge, LA
CDB Ingo Werk , Breaux Bridge, LA
Ecrevisse (Race 2)
Class H – Solo Pirogue
BOAT E-38
Charlie Maraist , Breaux Bridge. LA
CDB None listed
Class K – Tandem Double Blade
BOAT E-39
Courtney Duos, Carencro, LA
RJ Duos, Ville Platte, LA
CDB Ben Duos, Lafayette, LA
BOAT E-40
Charles Parsiola , Berwick, LA
Lisa Parsiola , Berwick, LA
CDB Catherine Parsiola , Berwick, LA
BOAT E-41
Bill Preston, Carencro, LA
Bill Garcia, Breaux Bridge. LA
CDB None listed
Class L – Solo Double Blade
BOAT E-42
Charlie Deville, Lafayette, LA
CDB Melissa Carriere , Lafayette, LA
BOAT E-43
Jonathan Granger, New Iberia, LA
CDB Juliet Granger, New Iberia, LA
BOAT E-44
Jimmy Guidry, Lafayette, LA
CDB Sharon Henderson, Lafayette ,LA
BOAT E-45
Paul Hagius , Opelousas, LA
CDB None listed
BOAT E-46
Randy Herpin , Opelousas, LA
CDB None listed
BOAT E-47
Mari Holderith , Houston, TX
CDB Robin Hartman, Houston, TX
BOAT E-48
Matthew Hulin , Lafayette, LA
CDB None listed
BOAT E-49
Nick Kinderman , Ocean Springs, MS
CDB Howard Kinderman , Gulfport, MS
BOAT E-50
Tory Lanclos , Opelousas, LA
CDB None listed
BOAT E-51
Hans J. Schmidt, Lafayette, LA
CDBs Andrea Schmidt, Lafayette, LA
Hans Schmidt Jr., Broussard, LA
Class N – Fourre Tout
None entered.
Acadien (Race 3)
Class I –Tandem Single Blade
BOAT A-52
Dennis Wise, Cecilia, LA
James Wise, Cecilia, LA
CDB None listed
Class L – Solo Double Blade
BOAT A-53
Benjamin Bienvenu , Broussard, LA
CDB Sunni Bienvenu , Broussard, LA
BOAT A-54
Marcus Burdick, Port Barre , LA
CDB None listed
BOAT A-55
Thomas Burdick, Port Barre , LA
CDB None listed
BOAT A-56
Elmer Landry, Lafayette, LA
CDB Lisa Landry, Lafayette, LA
BOAT A-57
Patrick Landry, Lafayette, LA
CDB Lisa Landry, Lafayette, LA
Sauce Chaude (Race 4)
Class I – Tandem Single Blade
BOAT C-58
Catherine Comeaux , Lafayette, LA
Harold Schoeffler , Lafayette, LA
CDB None listed
BOAT C-59
Dustin Guillotte , Lafayette, LA
Gwen Guillotte , Lafayette, LA
CDB None listed
Class J – Solo Single Blade
BOAT C-60
Matthew Grissom, Houston, TX
CDB Megan Grissom, Houston, TX
Class K – Tandem Double Blade
BOAT C-61
James Bienvenu , Lafayette, LA
John Bienvenu , Lafayette, LA
CDB Edward Bienvenu , Lafayette, LA
BOAT C-62
Thomas Cronin, Houston, TX
John Cronin, Houston, TX
CDB Helen Sestak , Houston, TX
BOAT C-63
Brian Friend, New Iberia, LA
Brian “Casey” Friend, Broussard, LA
CDB Ralph Friend, New Iberia, LA
BOAT C-64
Eric Prudhomme , Breaux Bridge, LA
Brennen Duplantis, St. Martinville , LA
CDB Angela Prudhomme , Breaux Bridge, LA
Class L – Solo Double Blade
BOAT C-65
Hal Bienvenu , Lake Charles, LA
CDB None listed
BOAT C-66
Chuck Burnell , Lafayette, LA
CDB None listed
BOAT C-67
Guy Cormier, St. Martinville , LA
CDB None listed
BOAT C-68
Toby Darden, Charenton
CDB Tabitha Landry, Charenton
BOAT C-69
Beau Hains , Rayne, LA
CDB None listed
BOAT C-70
Ronald Hains , Rayne, LA
CDB Kay Hains , Rayne, LA
BOAT C-71
Clay Henry, Breaux Bridge, LA
CDB None listed
Class N – Fourre Tout
BOAT C-72
Dan Burkett, Lafayette, LA
Kari Smith, Lafayette, LA
CDB Lisa Bourque, Lafayette, LA
Sucre (Race 5)
Class K –Tandem Double Blade
No entries
Class L – Solo Double Blade
BOAT S-73
Robin Hartman, Houston, TX
CDB Mari Holderith , Houston, TX
BOAT S-74
Keith Simon, Breaux Bridge, LA
CDB None listed
BOAT S-75
Alex Vidos , Lafayette, LA
CDB Lauren Broussard, Lafayette, LA
Petrole et Essence (Race 6)
Class K – Tandem Double Blade
BOAT P-76
Sherry Higgins, Charenton , LA
Jovan Anderson, Charenton , LA
CDB Jasi Anderson, Charenton , LA
Class L – Solo Double Blade
BOAT P-77
Daniel Alm , Payson, AZ
CDB None listed
BOAT P-78
Robin Hartman, Houston, TX
CDB Mari Holderith , Houston, TX
BOAT P-79
Neal Mayon , Morgan City, LA
CDB None listed
BOAT P-80
Judy Michel, Payson, AZ
CDB None listed
- Log in to post comments